« на головну 09.05.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1273)
17
Квітень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Профспілки за кордоном

ВИМОГИ ПРОФСПІЛОК ДЛЯ УСПІШНОГО РОЗШИРЕННЯ ЄС

ВИМОГИ ПРОФСПІЛОК ДЛЯ УСПІШНОГО РОЗШИРЕННЯ ЄС

Через двадцять років піс­ля останнього великого ра­унду розширення ЄС обі­цянка соціальної справед­ливості все ще залишаєть­ся невиконаною для міль­йонів працівників. Ця неви­конана обіцянка підриває довіру до європейського проєкту і дає кисень націо­налістичним і антидемо­кратичним силам по всьо­му континенту. Європей­ська конфедерація проф­спілок (ЄКП) вважає, що розширення ЄС має озна­чати не лише розширення кордонів, але й забезпе­чення справедливості, гід­ності та демократії для кожного працівника в Єв­ропі.

Щоб це бачення стало реаль­ністю, працівники повинні мати право голосу. Сильний і дієвий соціальний діалог є демократич­ною основою справедливої еконо­міки – і передумовою соціальної Європи, яка здатна забезпечува­ти соціальні гарантії. Однак у ба­гатьох країнах-кандидатах соці­альний діалог існує лише на па­пері. Брак ефективного соціаль­ного діалогу та недостатнє залу­чення профспілок до ухвалення ключових економічних і соціаль­них рішень створюють ризик для сталого розвитку та збереження трудових прав у країнах, що готу­ються до вступу в ЄС. Ми закли­каємо ЄС та національні уряди інвестувати в справжні структу­ри, які розглядають профспілки як рівноправних партнерів у фор­муванні реформ. Побудова та зміцнення соціального діалогу має бути центральним елемен­том процесу розширення.

Повага до прав профспілок, включаючи свободу об'єднання, право на організацію, ведення ко­лективних переговорів і страйк, є наріжним каменем демократії та Європейської соціальної моделі. Порушення цих прав, як і практи­ка обмеження їх діяльності через адміністративні бар'єри, є непри­пустимою і суперечить європей­ським принципам. Ці права пови­нні бути повністю гарантовані протягом усього процесу вступу до ЄС. Соціальний діалог має бути по-справжньому впровадже­ний на всіх рівнях.

Ми рішуче засуджуємо дії уря­дів і роботодавців у країнах-кан­дидатах, які систематично пору­шують права працівників і проф­спілок. Ці дії можуть зробити шлях вступу до ЄС більш склад­ним і тривалим і, якщо їх не ви­правити, можуть призвести до того, що країни-кандидати не бу­дуть відповідати ключовим кри­теріям (так званим Основополож­ним принципам). Для забезпечен­ня відповідності цим критеріям ЄС повинен встановити конкрет­ні механізми моніторингу дотри­мання трудових прав та соціаль­них стандартів у країнах-канди­датах, зокрема через незалежні профспілкові та міжнародні екс­пертні оцінки. Нинішні перегово­ри про розширення повинні нада­вати пріоритет ефективному со­ціальному діалогу та посиленню трудових прав, щоб забезпечити справедливі умови для працівни­ків і запобігти повторенню поми­лок минулого.

Попри досягнення політичної стабільності та економічного зростання, минулі раунди розши­рення не змогли подолати ключо­ві розриви в оплаті праці, трудо­вих правах та рівні життя між Сходом і Заходом. Навпаки, в та­ких країнах, як Словенія, з 2000 року рівень охоплення колектив­ними договорами знизився до 29%. Тим часом розрив у заробіт­ній платі між старими та новими країнами-членами ЄС залишаєть­ся на рівні 4:1. Цей розрив не лише зберігає соціальну нерів­ність, але й посилює тенденції до соціального демпінгу, що дозво­ляє роботодавцям використову­вати дешевшу робочу силу без відповідного підвищення рівня життя працівників. Це стримує висхідну конвергенцію та сприяє масовій еміграції з Центральної та Східної Європи, посилюючи дефіцит робочої сили та підрива­ючи місцеву економіку – реаль­ність, яку ЄС більше не може до­зволити собі ігнорувати.

Транснаціональні компанії та­кож несуть відповідальність за ці помилки, використовуючи низь­кооплачувану, але високопродук­тивну робочу силу, щоб зменши­ти свої витрати і збільшити при­бутки. Багато компаній застосо­вували і продовжують застосову­вати подвійні стандарти, коли йдеться про права працівників: дотримуючись конструктивного соціального діалогу, колектив­них переговорів та участі праців­ників у країні походження, вони повністю ігнорують ці особливос­ті в нових країнах базування і бе­руть участь у розгоні профспілок. Ця ситуація вимагає ухвалення нових європейських механізмів відповідальності, які змусять транснаціональні корпорації до­тримуватись єдиних стандартів у всіх країнах присутності.

Тому ЄКП вимагає:

– запровадження конкретних заходів для урядів та компаній, які порушують трудові права та блокують соціальний діалог;

– жодного доступу до єдиного ринку без ефективного соціально­го діалогу;

– соціальна Європа має бути основою, а не заднім числом на­ступного розширення;

– розрізняти соціальний та гро­мадянський діалог;

– використовувати допомогу на етапі підготовки до вступу та Фонд реформ і зростання для За­хідних Балкан, України та Мол­дови для розширення «Соціаль­ної Європи».

Європейський Союз не може допустити, щоб нове розши­рення повторило помилки ми­нулого. Працівники мають право на гідні умови праці, на­лежну оплату та безпечне ро­боче середовище. Будь-які по­ступки в цьому напрямку бу­дуть означати ослаблення всі­єї європейської моделі соці­альної справедливості.

ПЕРЕКЛАД – ДЕПАРТАМЕНТ МІЖНАРОДНИХ ЗВ'ЯЗКІВ ФПУ

 

РОБОЧІ МІСЦЯ У ВІДПОВІДЬ НА ТАРИФИ ТРАМПА


Європейська конфедера­ція профпсілок (ЄКП) та профоб'єднання IndustriAll Europe закли­кали ЄС терміново вжити заходів щодо захисту ро­бочих місць у відповідь на заяву адміністрації Трампа про те, що вона запровадить 25% мита на автомобілі, що імпорту­ються з Європи.

Вкрай важливо, щоб відповідь ЄС захистила виробничі потужності всередині союзу. Обмеження реак­ції лише заходами торговельної відплати не захистить робочі місця. Натомість потрібен подвійний під­хід, який поєднує інвестиції для стимулювання внутрішнього попи­ту та негайні заходи для захисту якісних робочих місць, подібні до тих, що передбачені в інструменті SURE, який був запроваджений під час пандемії COVID.

За допомогою цих тарифів Трамп намагається завдати серйозного удару по європейській автомобіль­ній промисловості в той час, коли цей сектор переживає певні про­блеми. За допомогою Закону про зниження інфляції США вже пере­йшли до невигідного імпорту авто­мобілів, змінивши внутрішні подат­кові правила таким чином, що лише транспортні засоби, зібрані в Північ­ній Америці, мають право на подат­кові пільги.

Естер Лінч, Генеральний секре­тар ЄКП, сказала:

«Невжиття заходів для захисту робочих місць було б катастрофіч­ною помилкою з боку політичних лі­дерів ЄС. Після того, як робочі місця у виробництві зникли, їх надзви­чайно важко повернути.

Стратегія США щодо відновлен­ня виробничих потужностей не є новиною. Вони вже кілька років ви­користовують інвестиції та стимули для створення робочих місць.

Натомість ЄС наразі зосередже­ний лише на торговельній відплаті «око за око». Це не врятує робочі місця працівників автопрому. Інвес­тиції та заходи зі збереження робо­чих місць необхідні для підтримки виробничих потужностей Європи.

Вкрай важливо, щоб ці робочі місця були захищені та збережені на майбутнє. У той час як США одер­жимі минулим підходом «свердли­ти-бурити-бурити», ЄС повинен ін­вестувати значні кошти, щоб випе­редити технології майбутнього. Ав­томобільна промисловість займає центральне місце в цьому.

Вирішення проблеми катастро­фічної розстановки пріоритетів у цьому секторі має бути частиною рі­шення. Протягом багатьох років ав­товиробникам в Європі дозволяли скорочувати інвестиції в дослі­дження і розробки, а замість цього викачувати прибуток на виплати акціонерам».

Джудіт Кіртон-Дарлінг, гене­ральний секретар IndustriAll Europe , сказала:

Рішення прийняте у Вашингтоні посилює нагальну потребу в проак­тивному і добре забезпеченому ре­сурсами Європейському промисло­вому плані для автомобільного сек­тору та його повного ланцюга ство­рення вартості. Ця ситуація під­креслює важливість того, щоб Єв­ропа взяла на себе відповідаль­ність за своє промислове майбутнє.

Ці тарифи, швидше за все, будуть супроводжуватися подальшими тарифами на інші експортні товари з ЄС до США в найближчі дні. Торго­вельні війни не вигідні нікому – осо­бливо працівникам, які потенційно опиняються в умовах конкуренції один з одним. Нам потрібні розумні голови, щоб перемогти.

За збігом обставин, сьогодні від­булося засідання Виконавчого комі­тету IndustriAll Europe , і це дозволило нам зайняти спільну позицію як єв­ропейським промисловцям, які за­кликають ЄС та європейські уряди забезпечити збереження робочих місць. Стратегічна автономія та еко­номічна безпека повинні бути пріо­ритетами, а не просто прагненнями.

Європі необхідно терміново ін­вестувати в свою промисловість – але ми знали це ще до ескалації торгового конфлікту. Як ми говори­ли протягом декількох місяців, за­раз настав час діяти. Це необхідно для забезпечення нашої довго­строкової соціальної стабільності та економічної безпеки».

 

У МИКОЛАЄВІ СТАРТУВАВ ВАЖЛИВИЙ ПРОЄКТ З МОП

Днями відбулося відкриття проєкту МОП «Підтримка створення робочих місць та розвитку соціального діалогу в Микола­ївській та Одеській областях», що реалі­зується за фінансування уряду Данії.

На відкритті відбулося урочисте підписання угоди про створення Місцевого партнерства у сфері зайня­тості (МПЗ). Це дозволить об’єднати зусилля влади, роботодавців та освітян, щоб краще адаптувати про­фесійну освіту до реальних потреб ринку праці та до­помогу місцевому бізнесу.

Серед почесних гостей заходу Аїда Ліндмаєр – ди­ректорка українського офісу МОП, Еммануель Жульєн – заступник регіонального директора МОП з питань Європи та Центральної Азії, Джемал Ходжіч – стар­ший технічний радник проєкту МОП, представник Офісу Посольства Королівства Данія в Миколаєві.

ПРЕСЦЕНТР МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛПРОФРАДИ

08.05.2025



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

08.05.2025 21:13

08.05.2025 20:12

08.05.2025 20:12

10.03.2025 20:47

25.02.2025 16:24

13.02.2025 18:40

13.02.2025 18:28

13.02.2025 18:27

29.12.2024 22:05

26.12.2024 18:21

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання