« на головну 09.05.2025
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1273)
17
Квітень
 
Інтерв’ю
 
ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ

ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ – ЯК ОСНОВА СОЦІАЛЬНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА ВІДБУДОВИ УКРАЇНИ


РУБРИКИ


Передплата





Статті Юридична сторінка

ЩОДО ЗВІТІВ ТА ВИБОРІВ У ПЕРВИННІЙ ПРОФСПІЛКОВІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ

ЩОДО ЗВІТІВ ТА ВИБОРІВ У ПЕРВИННІЙ ПРОФСПІЛКОВІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ

– Первинна профспіл­кова організація ви­значила дату прове­дення звітно-виборної конференції прото­кольним рішенням. Го­лова профкому не впевнений, що буде обраний знову, за де­кілька днів до звітів і виборів лягає в лікар­ню (заміна суглобу), лі­карняний лист трива­лістю – 3 місяці. Чи правомірні вибори но­вого голови профкому без участі чинного? За роботу звітує заступ­ник. Новообраний го­лова вступає на посаду за рішенням конфе­ренції та згідно зі своїм розпорядженням, що приступає до роботи. Як буде звільнено ко­лишнього? З якої дати? Де в цей час колишній голова (поза штатом), бо його посаду зайня­то, а він на лікарняно­му. Який запис у трудо­вій книжці повинен бути у колишнього го­лови при звільнені?

Відповідно до ст. 14 Зако­ну України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон про профспілки), профспіл­ки діють відповідно до зако­нодавства та своїх статутів.

Статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальни­ми зборами членів проф­спілки відповідного рівня і не повинні суперечити зако­нодавству України. Відпо­відно до п. 7 вищевказаної статті, Статут (положення) профспілки повинен місти­ти умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конферен­цій чи загальних зборів чле­нів профспілки та порядок прийняття ними рішень.

Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону про профспілки про­фесійні спілки самостійно організовують свою діяль­ність, проводять збори, кон­ференції, з'їзди, засідання утворених ними органів, інші заходи, які не супере­чать законодавству.

Статут профспілкової ор­ганізації, як основний вну­трішній документ, визначає порядок її діяльності, вклю­чаючи проведення звітів та виборів. За загальним прави­лом, заступник голови проф­спілкової організації має по­вноваження виконувати обов'язки голови у його від­сутності, проте конкретні по­вноваження заступника по­винні бути чітко визначені статутом. Якщо профспілко­вий комітет (профком) при­йняв рішення про надання звіту заступником на зборах, і це рішення відповідає ста­туту профспілки, то таке рі­шення є правомірним.

Важливо, щоб статут профспілки містив поло­ження, що передбачають можливість надання звіту заступником у разі тимчасо­вої непрацездатності голо­ви, а також визначав поря­док прийняття таких рі­шень профкомом. Члени профспілки повинні бути належним чином поінфор­мовані про те, що звіт буде наданий заступником, та про причини відсутності го­лови. За умови дотримання всіх зазначених умов, звіт заступника є правомірним. Однак, завжди необхідно пе­ревіряти конкретні поло­ження статуту профспілки для забезпечення відповід­ності дій профкому. Потріб­но також уточнити, що, якщо у статуті передбачена вимога про обов’язкову участь голови у звітно-ви­борчих зборах, то його від­сутність може створити під­стави для оскарження легі­тимності зборів, а тому до­цільним буде відтерміну­вання проведення таких ви­борів. З метою уникнення непорозумінь, рекоменду­ється заздалегідь підготува­ти письмові пояснення щодо причин відсутності го­лови та рішення профкому про надання звіту заступни­ком. Також бажано, щоб го­лова, навіть перебуваючи на лікарняному, передав за­ступнику всю необхідну ін­формацію для підготовки якісного звіту.

Звітно-виборні збори мо­жуть відбутися без особистої участі чинного голови, якщо вони проводяться у встанов­лений строк та відповідно до статуту профспілки. Відсут­ність голови через тимчасо­ву непрацездатність не є під­ставою для їх перенесення, якщо інше не передбачено внутрішньостатутними до­кументами.

Враховуючи вищевказа­не, можливим би було за­пропонувати застосувати підключення голови пер­винної профспілкової орга­нізації до звітно-виборних зборів через додаток Zoom , за умови дотримання на­ступних вимог. Так, якщо статут профспілки не міс­тить обмежень щодо прове­дення зборів у змішаному форматі (онлайн та офлайн), таке підключення може бути дозволене рішенням вищого органу організації. У разі необхідності, проф­спілковий комітет має при­йняти відповідне рішення про використання онлайн- платформи для участі в збо­рах. Окрім того, необхідно забезпечити стабільний інтернет-зв'язок та технічне обладнання для відеозв'язку. Рекомендується провести тестування під­ключення до Zoom перед зборами для запобігання технічним проблемам.

Для підтвердження особи голови необхідно організу­вати належну ідентифіка­цію під час підключення че­рез Zoom , зокрема за допо­могою відео та, у разі потре­би, додаткових документів, що підтверджують його осо­бу. Якщо на зборах передба­чається голосування, пови­нні бути передбачені меха­нізми для забезпечення можливості дистанційного голосування для голови, що підключений через Zoom , з гарантією таємності голосу­вання та достовірності ре­зультатів.

Відповідно, у протоколі зборів повинно бути зафік­совано, що голова брав участь у засіданні через Zoom , із зазначенням проце­дури підключення та участі в обговоренні й голосуванні. Для забезпечення правомір­ності підключення голови через Zoom , профспілковий комітет має прийняти рі­шення щодо використання онлайн-платформи на звіт­но-виборних зборах.

Таким чином, підклю­чення голови до зборів через Zoom було б доцільним, адже підключившись, голо­ва міг би прозвітувати за ро­боту профкому, а, отже, не виникало б питання на практиці щодо правомір­ності звітування заступника голови.

Щодо ситуації, описаній у самому питанні, потрібно узагальнити наступне:

1. Правомірність прове­дення виборів під час тимчасової непрацездат­ності голови профспілки

Відсутність голови проф­спілки у разі його тимчасо­вої непрацездатності не є підставою для скасування чи перенесення виборів, якщо інше не передбачено статутом організації. Вибо­ри вважаються правомірни­ми, якщо:

– вони відбулися відпо­відно до встановленої про­цедури, з дотриманням ви­мог статуту (сповіщення членів профспілки, забезпе­чення кворуму, належного голосування тощо);

– у результаті голосуван­ня новообраний голова отри­мав необхідну підтримку;

– було складено відповід­ний протокол про результа­ти виборів, який підтвер­джує легітимність прийня­того рішення.

Таким чином, відсут­ність голови профспілки у разі його тимчасової непра­цездатності не впливає на законність прийнятого рі­шення, якщо всі вимоги щодо організації та прове­дення виборів дотримані.

2. Визначення останньо­го дня роботи голови профспілки

Якщо за результатами виборів обрано нового голо­ву, останній день роботи по­переднього визначається відповідно до рішення профспілкового органу та зазначається в протоколі ви­борів.

Якщо статутом або тру­довим договором передбаче­но, що повноваження при­пиняються одразу після ви­борів нового голови, то останнім днем роботи буде день, що передує вступу но­вого керівника на посаду.

Якщо ж передбачено не­обхідність передачі справ, то припинення повнова­жень може відбутися після завершення цього процесу.

3. Виплата у зв’язку з тим­часовою непрацездатніс­тю у разі звільнення

Оскільки голова проф­спілкової організації є штат­ним працівником, виплата у зв’язку з тимчасовою не­працездатністю здійснюєть­ся на загальних підставах:

● перші 5 днів – за раху­нок профспілкової організа­ції як роботодавця;

● решта днів – за рахунок Пенсійного фонду України (з 1 січня 2023 року).

Якщо трудові відносини припиняються під час тим­часової непрацездатності або після неї, то працівник зберігає право на їх отри­мання у повному обсязі, на­віть якщо фактичні виплати відбудуться вже після його звільнення.

4. Процедура припинення трудових відносин

Для належного оформ­лення припинення повнова­жень голови профспілки та звільнення з посади необхід­но:

1. Оформити рішення ви­борного органу про припи­нення повноважень голови профспілки та обрання но­вого керівника. Водночас з постановою про обрання но­вого керівника ухвалюється рішення про звільнення по­переднього керівника у зв'язку з закінченням термі­ну повноважень. У постано­ві з цього питання зазнача­ється підстава

(п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України, дата звільнення та термін пере­дачі справ (для перших ке­рівників).

2. Видати наказ про звіль­нення у зв’язку із закінчен­ням строку повноважень або на підставі рішення профспілкового органу про зміну голови.

3. Внести відповідний за­пис до трудової книжки.

4. Провести остаточний розрахунок, включаючи ви­плату заробітної плати, ком­пенсації за невикористані відпустки та інші належні виплати.

Враховуючи вищенаведе­не, колишній голова проф­спілки буде звільнений на підставі рішення після об­рання нового голови. Дата звільнення залежить від дати прийняття рішення на конференції та відповідного наказу про звільнення, що має бути оформлений згідно з процедурою, встановленою Статутом організації. Зазви­чай останнім робочим днем є день, що передує вступу но­вого голови на посаду.

При цьому слід мати на увазі, що під час тимчасової непрацездатності працівника датою його звільнення є пер­ший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасо­вої непрацездатності, зазначе­ний у документі про тимчасо­ву непрацездатність.

У разі, якщо посада голо­ви зайнята новообраним ке­рівником, колишній голова буде знаходитися поза шта­том до закінчення тимчасо­вої непрацездатності. Його поноваження припинилися і він не займає жодної поса­ди в організації.

Про звільнення керівни­ка до його трудової книжки вноситься

відповідний запис ново­обраним керівником чи ін­шою уповноваженою осо­бою з посиланням на наказ, виданий на підставі рішен­ня профспілкового органу з зазначенням дати і номеру цього рішення.

Відповідно, у трудовій книжці колишнього голови має бути зроблений запис, як варіант: «Звільнений на під­ставі рішення виборного ор­гану профспілкової організа­ції від [дата] у зв'язку з при­пиненням повноважень го­лови – п. 2 ст. 36 Кодексу зако­нів про працю України». Крім того, профспілковий орган може надати колиш­ньому керівникові штатну роботу у виконавчому апара­ті на вакантній посаді керів­ника структурного підрозді­лу, консультанта, спеціаліс­та, радника тощо.

Додатково прошу звер­нути увагу на Рекомендації щодо порядку вирішення організаційно-правових пи­тань при зміні керівників виборних профспілкових органів, затверджені поста­новою Президії Ради ФПУ 06.09.2000 № П-28-6 за наступ­ним посиланням:

https://zakon.rada.gov.ua/rada/ show/v28-6580-00#Text

Звертаємо увагу, що після за­твердження Рекомендацій від­булися зміни в законодавстві, тому необхідно керуватися ак­туальними правовими нормами та локальними актами відповід­ної профспілкової організації.

АЛІНА БУТЕНКО, ПРАВНИК ЦЕНТРУ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ ПРОФСПІЛОК

08.05.2025



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

08.05.2025 21:13

08.05.2025 20:12

08.05.2025 20:12

10.03.2025 20:47

25.02.2025 16:24

13.02.2025 18:40

13.02.2025 18:28

13.02.2025 18:27

29.12.2024 22:05

26.12.2024 18:21

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання