« на головну 18.04.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1247)
21
Березень
 
Інтерв’ю
 
ВІКТОРІЯ СІРЕНКО: «КОЖЕН З НАС, ЯК МОЖЕ, ВНОСИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, НАБЛИЖАЮЧИ ПЕРЕМОГУ»

ВІКТОРІЯ СІРЕНКО: «КОЖЕН З НАС, ЯК МОЖЕ, ВНОСИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, НАБЛИЖАЮЧИ ПЕРЕМОГУ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

За безпечну працю

За безпечну працю

Одне з найбільших українських підпри­ємств машинобудів­ної галузі ПАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе» про­довжує працювати над розробками но­вих високорента­бельних зразків об­ладнання, шукає нові виробничо-тех­нічні рішення для вдосконалення своєї діяльності. Сьогодні трудовий колектив підприємства освоїв серійний випуск більше 70 модифіка­цій газоперекачу­вальних агрегатів потужністю від 4 до 25 МВт і є практич­но єдиним на пост­радянському про­сторі виробником відцентрованих компресорів і торце­вих ущільнювачів до них. Поряд із вироб­ництвом велика увага приділяється і питанням безпеки та умовам праці.

Власне, це й не дивно, оскільки саме за рівнем без­пеки праці наше машино­будування здавна помітно відставало від провідних західних країн. Тому є свої пояснення. Керівництво колишнього СРСР і дирек­тори великих промислових підприємств уже неісну­ючої країни дуже любили говорити про необхідність технічного переозброєння і підвищення культури вироб­ництва. Однак, як правило, тільки розмовами справа й обмежувалася.

Чимало часу минуло від розпаду колишньої наддер­жави, а на багатьох україн­ських виробництвах мало що змінилося. Зокрема, в тих же ливарних цехах підприємств машинобудування, де біль­шість працівників протягом багатьох років працювали і нині працюють у важких і вкрай несприятливих умо­вах. Не оминула ця пробле­ма й ливарне виробництво СНВО, де злитки обчищають дідівським способом. Багато­разово проводилися перевір­ки різного роду інспекцій, екологів, органів санітарно-епідеміологічного нагляду, власних кореспондентів журналу «Охорона праці», вийшли в світ сотні пунктів приписів і критичних ста­тей у ЗМІ про недоліки в ме­ханізації умов праці та мед-обстеженні робітників на шкідливих виробництвах, перевищення рівня шкід­ливих речовин у повітрі ро­бочої зони, відсутність і не­застосування робітниками засобів індивідуального за­хисту. Поступово поліпшу­валася медична база, вико­нувалися комплексні заходи з поліпшення умов праці, внесені до колдоговору, змі­нювалося законодавство, що не могло не відбитися на ста­ні захворюваності працівни­ків, які виконують роботи в шкідливих умовах.

За підсумками Всеукра­їнського конкурсу на кра­щий колективний договір, проведеного ФПУ в 2007 році, ВАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе» посіло перше місце серед підприємств із чисель­ністю працівників понад 5000 осіб. Але пік первинно виявлених професійних за­хворювань на підприємстві припав на 2008 рік, коли було встановлено діагнози в 132 працівників.

Медогляди – не для «галочки»

Цілком зрозуміло, що такі прикрі обставини, як за­слуховування керівника під­приємства на раді Територі­альної інспекції з нагляду за охороною праці в промис­ловості і гірничого нагляду в Сумській області, на на­радах міськради та ОДА, а також критичні публікації в ЗМІ викликали занепо­коєння в багатотисячному трудовому колективі фрун­зенців. І в адміністрації, і в профспілковому комітеті всерйоз задумалися та поча­ли шукати ефективні шляхи подолання негативних тен­денцій. Усі зрозуміли: далі так тривати не може!

Але й наскоком вирішу­вати таку складну пробле­му неможливо. Адже з 424 працівників підприємства, в яких останніми роками було встановлено профзахворю­вання, більше 300 відпрацю­вали на ньому по 20 і більше років. До того ж у багатьох робітників одночасно реє­струвалося по кілька профе­сійних захворювань.

Цілком очевидно, що за таких обставин вимоги ро­ботодавця швидко виріши­ти всі болючі питання без­пеки та умов праці не мали жодних перспектив. Більше того, не жорстке протисто­яння між власниками під­приємства і трудовим колек­тивом, а копітка щоденна праця сприятиме досягнен­ню спільної для всіх сторін мети. Тому керівництво підприємства та профспіл­ковий комітет розробили конкретні, цілеспрямовані заходи щодо підвищення рівня промислової безпеки та поліпшення умов праці.

Чому саме цим питанням приділялося стільки ува­ги? Не секрет, що останнім часом чимало роботодав­ців, які після змін у законо­давстві України мають на пропорційній з Пенсійним фондом основі виплачувати пільгові пенсії своїм праців­никам, почали під час атес­тації робочих місць за умо­вами праці всіма правдами і неправдами «ліквідувати» існуючі шкідливі фактори, тим самим несправедливо позбавляючи людей закон­них пільг і компенсацій.

Щоб цього не стало­ся з членами профспілки ПАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрунзе», голова комі­тету профспілки Іван Совгі­ра, головний інженер ПАТ Олександр Козюля спіль­но з Управлінням охорони праці та екології на чолі з Геннадієм Яковлевим до­кладають максимум зусиль для об’єктивної роботи бюро атестації робочих місць. Хоча іноді все ж виника­ють певні суперечки, що пояснюються прогалинами і відмінностями в тракту­ваннях положень чинної нормативно-правової бази. Проте завдяки спільній ува­зі до якості та своєчасності проведення атестації сер­йозних конфліктів вдається уникати.

Робота на перспективу

Кардинальний напрям поліпшення умов праці – це робота на загальну перспек­тиву, на значне підвищен­ня культури виробництва в підрозділах підприємства, яке має передбачати істотне зменшення впливу різних шкідливих і небезпечних факторів на організм людей. Із цією метою керівництво ПАТ, профком, а також фа­хівці Сумської міської са­непідемстанції тривалий час розробляли загальний план санітарно-оздоровчих заходів, спрямованих на поліпшення умов праці та зниження рівня професійної захворюваності. Цей ґрун­товний документ, розрахо­ваний на п’ять років, перед­бачає виконання 79 заходів організаційного і технічно­го характеру. Фінансування заходів заплановано окремо на кожен рік. Згідно з цим планом вже з другої полови­ни 2011 року почалося прове­дення капітального ремонту ливарного цеху з монтажем і пуском нових, ефектив­ніших припливних систем вентиляції на обрубній діль­ниці, відділенні підготовки землі та дільниці кольоро­вого лиття.

Найближчим часом буде завершено переобладнання кабін мостових кранів ли­варного цеху з відкритого типу на закриті, обладнані кондиціонерами, фільтрами очищення повітря, системою опалення та звукоізоляцією. На сьогодні вже переоблад­нано кабіни (переобладнан­ня однієї потребує 400 тис. грн) на п’яти кранах. Поді­бне технічне переоснащення передбачає не просто заміну однієї кабіни на іншу, а ре­конструкцію всього склад­ного вантажопідіймально­го механізму, з розробкою проектів і повною заміною електрообладнання. Істотно підвищується безпека (уне­можливлюється потраплян­ня викидів розплавленого металу на кранівників при його розливанні в форми) і покращуються умови праці, переважно жінок, які викону­ють цю відповідальну роботу під перекриттями ливарного цеху, де найбільше шкідли­вих газів і пилу.

Словом, розробка і затвер­дження такого документа свідчить про те, що на підпри­ємстві є план дій з виведення значної кількості працівників із зони впливу різних небез­печних і шкідливих факторів на робочих місцях.

З призначенням ново­го генерального директо­ра ПАТ Олексія Цимбала були визначені пріоритет­ні напрями фінансування програм життєдіяльності підприємства: планомірне збереження основних фондів шляхом ремонтів будівель і споруд, утеплення стін цехів, модернізація систем опалення цехів, оновлення і ремонт верстатного пар­ку, безперебійне придбання необхідного спецодягу та спецвзуття, засобів індиві­дуального захисту всіх типів та ін. Приємно зазначити, що керівництво підприємства і профспілка досягли взаємо­розуміння в тому, що тільки спільними зусиллями в меж­ах чинного законодавства, а не конфронтацією можна досягти успішної роботи підприємства та трудового колективу.

Владислав СОЦКОВ, профком ПАТ «Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе»

ДОВІДКА

Понад 30 років ПАТ «Сумське НВО ім. М. В. Фрун­зе» є визнаним лідером у сфері розробки та виго­товлення газоперекачувальних агрегатів і блоку­вально-комплектних компресорних станцій для нафтової, газової та нафтопереробної промисло­вості. Протягом останніх років саме цю техніку ус­пішно експлуатують у країнах СНД і далекого за­рубіжжя.

 

02.11.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

10.02.2024 17:58

10.02.2024 17:48

12.01.2024 20:50

12.01.2024 20:49

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання