« на головну 24.04.2024
Архів номерів  •  Актуальний номер » (1248)
04
Квітень
 
Інтерв’ю
 
ВІКТОРІЯ СІРЕНКО: «КОЖЕН З НАС, ЯК МОЖЕ, ВНОСИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, НАБЛИЖАЮЧИ ПЕРЕМОГУ»

ВІКТОРІЯ СІРЕНКО: «КОЖЕН З НАС, ЯК МОЖЕ, ВНОСИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, НАБЛИЖАЮЧИ ПЕРЕМОГУ»


РУБРИКИ


Передплата





Статті Людина і праця

Небезпечна праця – це злочин

Небезпечна праця – це злочин

За рекомендацією Міжнародної організації праці в 2011 році День охоро­ни праці в Україні проводиться під гаслом: «Система управління охоро­ною праці: шлях до постійного вдосконалення».

Цей день – слуш­ний привід, аби ще раз привер­нути увагу суспільства, орга­нів державної влади, суб’єктів господарювання та громадських організа­цій до умов праці, запобі­гання нещасним випад­кам на виробництві та професійним захворюван­ням. А крім того, вшану­вати пам’ять людей, яких через недбалість та нехту­вання правилами безпеки не дочекалися дома рідні.

До складу організацій­ного комітету з проведен­ня урочистих заходів уві­йшли представники цен­тральних органів вико­навчої влади, ФПУ та її членських організацій, роботодавців, Фонду соці­ального страхування від нещасних випадків на ви­робництві та професійних захворювань. Пропонуємо Звернення оргкомітету та План заходів ФПУ з підго­товки та проведення Дня охорони праці в Україні.

5 років поспіль в усіх регіонах проводяться ма­сові акції, спрямовані на вшанування пам’яті заги­блих на виробництві, ви­рішення соціально-побутових проблем в родинах, що залишилися без году­вальника, надання допо­моги інвалідам праці та іншим особам, постраж­далим унаслідок виробни­чих травм і аварій. Одно­часно привертається ува­га до фактичного стану безпеки й умов праці на підприємствах, в устано­вах, організаціях різних галузей економіки, вжи­ваються заходи щодо по­силення профілактики ви­робничого травматизму й професійної захворюва­ності.

Чимала роль у цій важ­ливій справі належить профспілковим організа­ціям усіх рівнів, починаю­чи від першої ланки – пер­винок, адже профспілки сьогодні єдині в суспіль­стві, хто дійсно захищає людину праці.

Валентин МАЦіЯШКО,

заступник керівника Департаменту охорони праці ФПУ

ІЗ ІСТОРІЇ

Указом Президента Украї­ни № 685/2006 від 16 серпня 2006 року запро­ваджено День охорони праці, який відзначається щорічно 28 квітня – у Всесвітній день охорони праці.

Якщо звернутися до істо­рії, то ініціатором вста­новлення цього Дня ще в 1986 році виступив Ка­надський конгрес проф­спілок. У 1987 році цю іні­ціативу підтримало Голо­вне управління професій­них спілок США, а з 1996 року Міжнародна органі­зація праці приєдналася до Міжнародної конфеде­рації вільних профспілок, визнавши 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці.

 

 

«ТАТУ, Я СУМУЮ БЕЗ ТЕБЕ!»

 

Доброю традицією профспілок ста­ли конкурси з охорони праці серед дітей дошкільних та шкільних закла­дів. Малеча зазвичай малює, старші пишуть твори. А що в них? Турбота про тата і маму, бажання бачити їх здоровими. Дуже хочеться, щоб батьки ніколи цього не забували.

«Любий щоденнику, сьогодні пишу тобі вже вдесяте. Хвилина за хвили­ною спливає моє життя, але таке порожнє. Вже багато часу минуло з дня смерті тата. Не можу! Не можу залишити події того дня за бортом мого життєвого корабля. Криваві плями не зникнуть, не змиються з його борту.

Хто винен?! Кого повинна мордува­ти совість?! Про якусь охорону пра­ці говоримо в документах, пишемо якісь правила безпеки життя біли­ми чорнилами. Для кого ж вони? Для паперу? А люди гинуть, гинуть! Не маючи можливості відстояти своє право на безпеку, йдуть на роботу і не впевнені, чи повернуться додому.

Сім’я – це всі ми разом. Татоньку, мій любий, тож ти був моєю сім’єю. Чого ж не вберігся? Навіщо недбало кинув своє життя під ноги небезпе­ки? Вона ж безжальна, нещадна і не­милостива... Що тепер чекає на мене? Заради кого жити, кому дяку­вати, кому дарувати всі свої радощі і перемоги, з ким ділитися всіма сльозами і печалями?

Я переживу своє горе! А інші дітки, інші переживуть таке? Не кожен сильний духом...

Олександра МИХАЛКО, учениця 10 класу Черкаського колегіуму «Берегиня»

 

ПОПЕРЕДЖЕНИЙ, ОТЖЕ ОЗБРОЄНИЙ

Напередодні Дня охорони праці ФПУ провела інформаційно-роз’яснювальну кампанію серед працюючо­го населення. Так, щодня біля великих промислових підприємств спеціалісти апа­рату та студенти Академії праці і соціальних відносин пропонували робітникам взяти участь в опитуванні, отримати інформаційну лис­тівку, а в разі необхідності і консультативну допомогу з питань охорони праці.

Зазначені заходи відбулись біля підприємств ДАХК «Ар­тем», ДП «Антонов», Київський авіаційний завод, ВАТ «КвазарМікро», ВАТ «Ро­шен». Інформаційні намети встановлені в центрі столиці.

 

УКЛАЛИ УГОДУ

ФПУ та Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки (Держгірпромнагляд) 18 квітня уклали Угоду про співпрацю у сфері державного нагляду і громадського контролю за дотриманням законодавства про охорону праці.

Таким чином сторони домо­вилися координувати свою діяльність і сприяти одна одній у реалізації певних прав та повноважень. При­міром, комітет (його терито­ріальні органи, державні ін­спекції) зобов’язався забез­печувати своєчасне інфор­мування профспілкових ор­ганів про плани комплек­сних перевірок підпри­ємств, установ, організацій з питань безпеки й умов праці, залучати профспілко­вих представників до участі в цих перевірках, включати їх до складу комісій зі спеці­ального розслідування кож­ного нещасного випадку на виробництві, разом розро­бляти стратегію щодо вдо­сконалення нормотворчої діяльності, оперативно реа­гувати на офіційні подання (висновки) профспілкових органів, технічних інспекто­рів праці або інших пред­ставників профспілок із пи­тань охорони праці тощо.

Документ підписали Голова Держгірпромнагляду Олек­сандр Хохотва та Голова ФПУ Василь Хара.

 

НА ЗНАК ВТРАЧЕНИХ ЖИТТІВ

21 квітня в Київському міському парку «Юність» відбулося вшанування пам’яті загиблих на виробництві.

Серед учасників – заступ­ник Голови ФПУ Сергій Українець, директор вико­навчої дирекції Фонду соц­страху від нещасних випад­ків на виробництві та про­фесійних захворювань Юрій Мельников, віце-президент Всеукраїнського об’єднання організацій ро­ботодавців Олексій Мірош­ниченко, директор Націо­нального НДІ промислової безпеки та охорони праці Анатолій Дєньгін.

Під час акції «Алея пам’яті» висаджено саджанці липи та встановлено пам’ятний знак. Подібні алеї було за­кладено в усіх регіонах України, загалом посаджено більше двох тисяч дерев.

Вл. інф.

 

ЗВЕРНЕННЯ

Організаційного комітету до центральних і місцевих органів виконавчої влади, об’єднань роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ, організацій України

 

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Щорічно в понад 100 країнах світу відзначають День охорони праці.

З метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання та гро­мадських організацій до проблем охорони праці 28 квітня в Україні згідно з Указом Президента Украї­ни від 18 серпня 2006 року № 685/2006 відзначається День охорони праці.

Цей день в Україні збі­гається із Всесвітнім днем охорони праці, гаслом яко­го в 2011 році за рекоменда­цією МОП обрано: «Систе­ма управління охороною праці: шлях до постійного вдосконалення».

Система управління охороною праці – це су­купність методів та засо­бів, які сприяють запобі­ганню нещасним випад­кам та професійним за­хворюванням на виробни­цтві, в галузі, регіоні на основі заходів, спрямова­них на виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Суб’єкти системи управління охорони праці на дер­жавному рівні – це робото­давець, держава та праців­ник, завданням яких є по­стійне взаємовигідне спів­робітництво. Це оптималь­ний шлях для збереження життя, здоров’я та працездатності людини в проце­сі трудової діяльності.

Ефективне управління бізнесом передбачає в тому числі створення дієвої сис­теми управління, невід’ємною складовою якої має бути система управлін­ня охороною праці, голов­ною метою якої є забезпе­чення безпеки, збереження здоров’я та працездатності людини праці.

Роботодавці повинні усвідомлювати, що їх біз­нес матиме успіх, а вони самі зможуть без остраху дивитися в майбутнє лише за умови забезпе­чення на робочих місцях здорових та безпечних умов праці, а отже, збере­ження життя працівників. Нагальна необхідність сьогодення для ефектив­ного функціонування сис­теми управління охоро­ною праці – це своєчасне врахування нових факто­рів, що виникають у про­цесі трудової діяльності.

Оновлення форм і ме­тодів безпеки праці, зо­крема поліпшення куль­тури безпеки праці, пози­тивно вплине на її продук­тивність та якість.

Але сучасні українські реалії невтішні: основні ви­робничі фонди зношені, ін­вестицій у їх розвиток над­ходить мало і, як наслідок, фінансових можливостей для поліпшення умов пра­ці та підвищення рівня без­пеки вкрай недостатньо.

Отже, здатність запо­бігти та швидко реагува­ти на порушення, доско­нале знання справи, обі­знаність під час виконан­ня робіт, особливо підви­щеної небезпеки, та при­йняття правильних рі­шень, спрямованих на за­побігання або ліквідацію аварії, можливі лише за умов чіткого та правиль­ного виконання всіх функ­цій управління.

Тому нині на перше місце виходить якість та безперервність навчання всіх працівників, а осо­бливо – відповідальних за охорону праці. Його мета – отримання додаткових знань та навичок з питань охорони праці та безпеч­ного ведення робіт, набут­тя досвіду із запобігання аварійним ситуаціям.

Водночас необхідно констатувати, що рівень ризику загибелі або трав­мування працівників на підприємствах України за­лишається вищим, ніж у розвинених країнах світу.

За даними Держгірпромнагляду, 2010 року в Україні загальна кіль­кість нещасних випадків, пов’язаних із виробни­цтвом, порівняно з 2009 ро­ком зменшилась більш ніж на 5%, або на 672 ви­падки (на підприємствах України в 2010 році трав­мовано 11 698 осіб, у 2009-му – 12 370). Зокрема, кіль­кість нещасних випадків зі смертельним наслід­ком, пов’язаних із вироб­ництвом, порівняно з 2009 роком зменшилась майже на 5%, або на 31 нещасний випадок (на підприєм­ствах України в 2010 році смертельно травмовано 644 особи, в 2009му – 675).

Зважаючи на важли­вість для України ство­рення та ефективного функціонування системи управління на кожному підприємстві, Організа­ційний комітет звертаєть­ся до всіх керівників і пра­цівників підприємств, установ, організацій різ­них форм власності, цен­тральних і місцевих орга­нів виконавчої влади, ор­ганів місцевого самовря­дування, Фонду соціаль­ного страхування від не­щасних випадків на ви­робництві та професійних захворювань, профспілко­вих організацій, об’єднань роботодавців із закликом забезпечити виконання вимог Закону України «Про охорону праці» щодо необхідності впроваджен­ня системи управління охороною праці.

Дотримання законо­давства в сфері охорони праці та промислової без­пеки стане запорукою збе­реження найціннішого – людського життя, що дасть змогу дітям зроста­ти в повноцінних сім’ях і бути щасливими.

Та… чимало працівни­ків уже ніколи не повер­нуться додому живими. Вшановуючи їх пам’ять, звертаємось до всіх керів­ників з проханням вишука­ти можливості для надання допомоги сім’ям постраж­далих, інвалідам унаслідок трудового каліцтва та про­фесійних захворювань у ви­рішенні матеріальних, соціально-побутових та ін­ших питань.

Організаційний комітет звертається до представни­ків засобів масової інфор­мації з проханням забезпе­чити всебічне висвітлення заходів, що відбуватимуть­ся в Україні у рамках Тиж­ня охорони праці.



АГРАРІЇ – ЗА БЕЗПЕКУ ПРАЦІ

На Закарпатті в рамках Тижня охорони праці, присвяченого Всесвітньому дню охорони праці, в профспілці агропромислового комплексу прове­дено чимало заходів.

Так, у Державній інспекції з карантину рослин у Закар­патській області проведено розширене засідання профкому, на якому обговорено стан охорони праці в струк­турних підрозділах цієї ор­ганізації і шляхи його по­кращення. Відбувся пленум Виноградівської районної профспілкової організації працівників АПК. На ньому йшлося про здійснення спілчанами контролю за ор­ганізацією і проведенням атестації робочих місць на підприємствах галузі. Де­тальну інформацію про стан цієї роботи в області та ра­йоні надав технічний ін­спектор праці облпрофра­ди Іван Воронич. Слушні пропозиції щодо покращен­ня охорони праці в галузі висловили й інші присутні.

Сергій БАРАНЧИКОВ, Закарпатська обл.



ЗАРАДИ ЖИТТЯ

В Україні, як і в понад 100 країнах світу, щоріч­но відзначається День охорони праці. Попри зу­силля державних органів та профспілок ця про­блема залишається актуальною для трудових колективів підприємств, установ та організа­цій Київщини.

Статистика травматизму в Київській області свідчить: у 2010 році рівень виробни­чого травматизму зріс на 2,7%, водночас рівень смер­тельного травматизму зни­зився майже наполовину. Серед основних причин не­щасних випадків – погіршен­ня технічного стану та мо­ральне зношення основних виробничих фондів підпри­ємств, недостатні обсяги фі­нансування заходів охорони праці, низький рівень підго­товки працівників та відпові­дальних за стан охорони праці спеціалістів.

На 1545 підприємствах об­ласті технологія виробни­цтва й обладнання є потен­ційними джерелами шкід­ливих умов праці для близько 42 тис. людей.

Спеціалісти підприємств не приділяють достатньої ува­ги запобіганню виробничо­му травматизму. В останні роки значно зросла кіль­кість випадків найму на ро­боту за договорами підряду, що зменшує відповідаль­ність роботодавців за ство­рення безпечних умов пра­ці для таких співробітників.

Роботодавцям необхідно здійснювати комплекс за­ходів, спрямованих на ви­явлення та оцінку виробни­чих ризиків, за участю профспілкових представ­ників з охорони праці. Саме ризики мають стати об’єктом особливої уваги роботодавця, адже згідно з дослідженнями, одному смертельному випадку пе­редує близько 20 тис. ви­робничих ризиків.

Яскравим прикладом за­провадження безпечних умов праці на робочих міс­цях є ВАТ «Обухівське» в м.  Обухові. Там кількість нещасних випадків на під­приємстві останніми рока­ми зменшилася з 33 до 6. Це ще раз доводить, що су­часне обладнання – гаран­тія безпеки виробництва.

28.04.2011



ДОДАТИ КОМЕНТАР 2000
Ваше ім'я:
Коментар:
  введіть цифри на картинці
УВАГА!

З метою підвищення попиту на газету "Профспілкові вісті" редакція прийняла рішення припинити практику розміщення повного чергового номеру у pdf-форматі на власному сайті. Натомість обмежитися публікацією першої сторінки та анонсів найрезонансніших матеріалів. Пропонуємо читачам передплачувати видання. З умовами передплати можна ознайомитися у розділі ПЕРЕДПЛАТА.

НОВИНИ

05.04.2024 21:44

22.03.2024 19:35

15.03.2024 18:49

15.03.2024 18:46

10.02.2024 18:02

10.02.2024 18:01

10.02.2024 17:58

10.02.2024 17:48

12.01.2024 20:50

12.01.2024 20:49

Усі новини


Опитування

Якою б Ви хотіли бачити улюблену газету "Профспілкові вісті" надалі?

Традиційною паперовою, друкованою
- 0 %
Новітньою електронною (виключно в інтернеті за передплатою)
- 0 %
Змішаною (відкриття передплати на електронну версію при збереженні паперово-друкованого формату)
- 0 %
Усього: голосів






 

Профспілкові ВІСТІ, 1990-2023©

01042, Украіна, м. Київ
Майдан Незалежності, 2
Тел/факс: 528-70-49
Використання матеріалів сайту дозволяється за умови посилання